Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, na południu Polski - w Raciborzu i Pietraszynie - zorganizowano Konkurs Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Tu wszędzie jest nasza ojczyzna". Poniżej przedstawiamy laureatów w poszczególnych kategoriach.
Kategoria recytacje:
1. Jakub Weiner - Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich
2. Marcin Franaszek - Raciborskie Centrum Kultury
3. Emilia Klimża - Studiu MPiT ARS w Pietraszynie
4. Marta Musioł - Fundacja Górnośląska Akademia Umiejętności
5. Iwona Sadowska - Zespół Szkół w Tułowicach
6. Estera Brzoska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
7. Agnieszka Rajda - Raciborskie Centrum Kultury w Raciborzu
8. Ewelina Kozub - Szkoła Podstawowa w Lubomii
9. Julia Różycka - II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu
10. Dawid Wypler - Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
11. Natalia Myszogląd - Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu
12. Aleksandra Dzedzej - Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej
Kategoria twórczość własna:
1. Szymon Maćków - Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie
2. Patrycja Bukowska - Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie
Kategoria wokalna:
1. Izabela Snażyk - Zagórnik
2. Michał Mielnik- Szkołą Podstawowa nr 1 w Raciborzu
3. Renata Galas - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej
4. Oliwia Gronowicz - Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu
5. Roksana Zarówny -Zespół Szkół w Tułowicach
6. Marta Plura - Studio MPiT ARS w Pietraszynie
7. Aleksandra Figurniak - Młodzieżowy Dom Kultury Raciborzu
8. Maja Kołpacka - Studio MPiT ARS w Pietraszynie
9. Anna Wac - Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
10. Ewa Plura - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Samborowicach
11. Dawid Goc - Centrum Kształcenia zawodowego i Ustawicznego w Raciborzu
12. Emilia Franica - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pogrzebieniu
13. Ewelina Kozub - Szkoła Podstawowa w Lubomii
14. Karolina Kowol - Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu
15. Krzysztof Krolik - Szkoła Podstawowa w Kornowacu
16. Aleksandra Bielewicz - Dom Kultury Boguszowice - Bielsko - Biała
Koncert Laureatów odbędzie się 7. października, o godz. 17:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ARS,Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie przy współpracy Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu
Patronat nad wydarzeniem sprawują:
prof. dr hab. Piotr Gliński - Minister kultury i dziedzictwa narodowego
Bolesław Piecha - Poseł do Parlamentu Europejskiego
bp Józef Guzdek - Biskup Polowy Wojska Polskiego
Ryszard Winiarski - Starosta Powiatu Raciborskiego
Mirosław Lenk - Prezydent Miasta Racibórz
Alicja Bartkowiak - Dyrektor Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty w Katowicach
Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
ks. Adrian Bombelek - dziekan dekanatu raciborskiego