2018-09-11

List Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Szczepana Wesołego.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego
w Katowicach

Eminencjo Księże Prymasie!
Ekscelencje Księża Biskupi!
Czcigodny Księże Proboszczu! Czcigodni Kapłani!
Szanowni Uczestnicy uroczystości pogrzebowych!

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnika Soboru Watykańskiego II, wieloletniego duszpasterza Polonii, doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

Droga życiowa Księdza Arcybiskupa nierozerwalnie związana była z losami naszej Ojczyzny. Wcielony przymusowo do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni zbiegł, by walczyć
w szeregach Polskich Sił Zbrojnych w Algierii i Włoszech. Po wojnie pracował i uczył się, a następnie rozpoczął studia teologiczne w Rzymie i przyjął święcenia kapłańskie. Był zaangażowany w upowszechnienie postanowień Soboru Watykańskiego II i upamiętnienie tysiąclecia chrztu Polski. W roku 1967 objął kierownictwo Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie, a rok później został biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z przeznaczeniem do pracy wśród Polonii. Niósł pomoc i duszpasterską posługę Polakom, których los rzucił w najodleglejsze zakątki kuli ziemskiej. Dzięki Jego staraniom nasi rodacy mieszkający za granicą mogli czuć się prawdziwą wspólnotą i doświadczać jedności. Szczególną troską otaczał tych, którzy znaleźli się we Włoszech, zwłaszcza w Rzymie. Sam żyjąc na emigracji, dawał przykład wielkiego umiłowania Ojczyzny. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Jako duszpasterz Polonii odbywał niezliczone podróże, podczas których spotykał się z polskimi emigrantami i uczestniczył w uroczystościach religijnych organizowanych przez wspólnoty polonijne. Również po przejściu na emeryturę nie przestał odwiedzać rodaków na całym świecie.

W Jego osobie żegnamy niestrudzonego krzewiciela polskości i strażnika wartości chrześcijańskich. W roku stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolita żegna wielkiego patriotę i syna górnośląskiej ziemi, zasłużonego kapłana, który zgodnie z przyjętą przez siebie dewizą: ?Będę służył z radością?, do końca gorliwie pełnił swoją duszpasterską posługę. Jego życzliwość i zaangażowanie w sprawy Polaków mieszkających za granicą pozostaną zawsze w naszej wdzięcznej pamięci. Rodzinie i Bliskim śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wierzę, że pamięć o Jego dokonaniach będzie trwała, umacniając ducha jedności wśród naszych rodaków na wszystkich kontynentach.

Łączę się z Państwem w modlitwie,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

/fot.arch.red./

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL