2018-11-03

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

"Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w odpowiedni sposób budować stabilność Europy poprzez zdarzenia gospodarcze, finansowe, wspólny budżet europejski. Cieszę się, że Polska z Niemcami dąży do tego, by Unia Europejska rozwijała się jak najbardziej stabilnie" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel po zakończeniu XV polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.

Podsumowując przebieg konsultacji szef polskiego rządu zaznaczył, że rozmowy dotyczyły m.in. istotnych spraw związanych z Unią Europejską, w których "musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie".

Kwestiami związanymi z tematyką unijną były m.in. przyszły budżet i polityka rolna. "Jesteśmy podobnego zdania co do zrównoważenia wydatków w przyszłym budżecie Unii Europejskiej, ale też co do wagi tych obszarów, które są tak istotne dla rozwoju Polski, jak wspólna polityka rolna, polityka spójności, polityka w zakresie wzmacniania innowacyjności" - mówił Prezes Rady Ministrów.

Ważnym elementem współpracy między Polską a Niemcami jest gospodarka. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, "Polska jest jednym z kluczowych partnerów handlowych dla Niemiec, a Niemcy są kluczowym partnerem dla Polski. Rozwija się też współpraca inwestycyjna i coraz więcej polskich firm interesuję się aktywami w Niemczech". Kontynuując dodał, że zaczyna być wdrażana koncepcja przemysłu 4.0 oparta o "innowację i współpracę przemysłów".

Kolejnym z tematów poruszanych podczas spotkania była kwestia Brexitu. Premier podkreślił, że w interesie zarówno Polski, jak i Niemiec "leży utrzymywanie silnych więzi politycznych, gospodarczych ze Zjednoczonym Królestwem" i, że po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię "powinniśmy wypracować formułę dalszej współpracy".

Szef rządu powiedział także, że Polska i Niemcy potwierdzają znaczenie ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi m.in. w ramach NATO. Zaznaczył, "bardzo zależy nam na tym, żeby poprzez siłę wspólnoty transatlantyckiej doprowadzać do stabilizacji obszarów wokół nas i gwarantować pokój na naszych granicach".

Tematem rozmów delegacji Polski i Niemiec była też integracja państw Bałkanów Zachodnich w ramach procesu berlińskiego. W tej kwestii, jak mówił Prezes Rady Ministrów, "mamy podobne stanowisko wobec strategicznego celu Unii Europejskiej, jakim jest docelowa akcesja tych państw, a w ślad za tym uszczelnienie ich granic z punktu widzenia zjawisk migracyjnych".

Na zakończenie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w XV polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych uczestniczyli "ministrowie gospodarki, finansów, osoby odpowiedzialne za energetykę, klimat, infrastrukturę, technologię, innowacyjność" i dodał, że "współpraca między Polską a Niemcami rozwija się znakomicie na niwie gospodarczej".

fot. Fot. Krystian Maj / KPRM

/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL