2018-09-13

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.

W Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta Sala Orderu Orła Białego. - Cieszę się z pomysłu, aby w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości najwyższe, a zarazem najstarsze - jak w przypadku Orderu Orła Białego - odznaczenia państwowe zostały w tak wyjątkowy sposób wyeksponowane - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że codziennie Pałac Prezydencki odwiedzają wycieczki, w większości młodych ludzi, a wielu z nich pyta o kompetencje Głowy Państwa i szuka elementów, które są związane w charakterystyczny sposób z urzędem Prezydenta. Wskazał, że należą do nich właśnie m.in. najwyższe odznaczenia wręczane przez Prezydenta RP.

- Jest piękna i będzie doceniana przez wszystkich, którzy odwiedzają Pałac Prezydencki i w związku z tym znajdą się w tej sali - mówił Andrzej Duda, dziękując pomysłodawcom i organizatorom sali.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Order Orła Białego, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, można było nadać tuż po śmierci wybitnej osoby, ale generalnie nie był przyznawany wstecz. - Postanowiliśmy, razem z Kapitułą Orderu Orła Białego, w tym wyjątkowym roku, jakim jest rok 100-lecia odzyskania niepodległości, zrobić wyjątek i cofnąć się. Spojrzeć na polskie życie publicznie przez aspekt tych 100 lat i popatrzyć, kto na tej przestrzeni (?) był postacią wybitną, a kto tym Orderem Orła Białego uhonorowany nie został. Wybraliśmy 25 takich wybitnych postaci, z bardzo różnych dziedzin polskiego życia - poinformował.

- Te osoby na 100-lecie odzyskania niepodległości zostaną uhonorowane pośmiertnie Orderem Orła Białego - powiedział Prezydent i dodał, że uroczystość odbędzie się 11 listopada.

Na ekspozycji - oprócz współczesnych odznak Orderu Orła Białego - zaprezentowane są wybrane insygnia i pamiątki historyczne związane z Drugą Rzecząpospolitą i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, między innymi odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych Prezydentów, a także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 roku, nazywanej konstytucją kwietniową. Ten historyczny dokument należy dziś do najważniejszych pamiątek z okresu Drugiej Rzeczypospolitej.

Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie cywilne i wojskowe nadawane za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej - zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny - najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych. Nie dzieli się na klasy. Prezydent RP z racji urzędu z dniem zaprzysiężenia staje się Kawalerem Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent jest Wielkim Mistrzem zarówno Orderu Orła Białego, jak i Orderu Odrodzenia Polski i przewodzi obradom ich Kapituł.

(KG)

/fot. Krzysztof Sitkowski /KPRP// Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL